Projectdetails
Beschrijving
Welke teeltrotaties en welke bemestingsstrategieën zijn instaat om de stikstofverliezen vanuit landbouwpercelen verder te beperken? Die vraag beantwoorden we in het onderzoeksproject BRON. De identificatie van de gunstige managementpraktijken en of mitigerende maatregelen focust in de eerste plaats op ammoniak veldemissies, zonder hierbij echter de mogelijke neveneffecten op stikstofuitspoeling of N2O emissies uit het oog te verliezen. De naar voor geschoven praktijken en maatregelen kunnen de Vlaamse landbouwsector helpen om de impact op het milieu en de klimaatopwarming verder te verkleinen.
Onderzoeksaanpak
Op basis van de combinatie van literatuurstudie en veldmetingen maakt BRON een inschatting van te verwachten N-verliezen en NH3 veldemissies voor de meest courante en relevante teelten voor Vlaanderen. Zo komt het effect van mogelijke managementprakijken en mitigerende maatregelen in kaart. Voor de meest beloftevolle praktijken en maatregelen gebeurt er ook een economische evaluatie. De impact op de bedrijfsrendabiliteit en dus de haalbaarheid voor de Vlaamse landbouw worden met andere woorden verduidelijkt.
Relevantie/Valorisatie
Met het BRON project krijgt de Vlaamse landbouwsector naar verwachting meer informatie over de wijze waarop ammoniakverliezen uit het veld zijn te verminderen, met beperkte trade-off naar andere N-verliezen onder de vorm van uitspoeling en N2O-emissies. Aangepaste managementpraktijken en mitigerende maatregelen kunnen ook in de zogenaamde maatwerkgebieden, in het kader van de PAS (Programmatische Aanpak Stikstof) aangewend worden om de doelen ten aanzien van nabij gelegen natuurgebieden te halen. Tegelijk is op voorhand de kostprijs duidelijk, en daarvan afgeleid de ondersteuning en begeleiding nodig om de praktijken en maatregelen ingang te doen vinden.
Agentschap Landbouw & Zeevisserij
Acroniem | BRON |
---|---|
Status | Niet aangevat |
Effectieve start/einddatum | 1/06/25 → 31/05/29 |
Financiering
- Agentschap Landbouw & Zeevisserij
Data Management Plan vlag voor FRIS
- DMP niet aanwezig